Polacy już wyśmiewają się w swoich sklepach z litewskich wycieczek

Litwini i Czesi są już w polskich mediach

Tutaj pisał kilka dni temu o zainteresowaniu Litwinów i Czechów zakupami w Polsce gazeta.pl.

„Media czeskie i litewskie mówią o dużym zainteresowaniu zakupami w Polsce. „Turyści” korzystają z okresowych obniżek VAT, kupują żywność i paliwo. Zakupy w polskich sklepach pozwalają im zaoszczędzić sporo pieniędzy” – piszą polskie media.

„Czesi szturmowali polskie sklepy” – powiedział dziennik Mlada Fronta Dnes.

Artykuł mówi, że niektóre produkty w Polsce są o jedną trzecią tańsze niż w Czechach. Czeska inwazja przypomina lata 90., kiedy z terenów przygranicznych przyjeżdżały autobusy robić zakupy.Ceny w Polsce

© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Dziennik cytuje klientów czekających w długich kolejkach przy kasach w supermarketach w Cieszynie i Kudowie-Zdroju. Dojeżdżający do pracy zwracają uwagę, że zakupy w Polsce nie są dla nich niczym nowym, ale podróżowanie stało się teraz bardziej opłacalne, wszystko dzięki obniżeniu VAT na żywność i paliwo.

W miniony weekend czeska telewizja publiczna pokazała kolejki na stacjach benzynowych w Polsce, na których wielu Czechów czekało nawet pół godziny na tankowanie. Litr benzyny jest obecnie w Polsce tańszy niż w Czechach o 8 koron, czyli półtora złotego.

Litewskie serwisy od kilku dni donoszą o rosnącym zainteresowaniu Litwinów zakupami w Polsce. Większość raportów wskazuje, że jeszcze bardziej opłaca się przyjechać do naszego kraju, jeśli polski rząd tymczasowo obniży VAT na niektóre produkty.

Litewskie media zdominowane są przez doniesienia Suwalszczyzny. To miasto, w którym robi zakupy większość Litwinów.

Jedna z litewskich porównywarek cen przeanalizowała ceny mięsa w popularnych sieciach handlowych w Polsce i na Litwie. W Polsce wszystkie porównywane produkty były tańsze, a różnica w niektórych cenach sięgała nawet 48%.


Ceny w Polsce

Ceny w Polsce

© Romas Sadauskas – Kvietkevicius

Ironia się wylała

I to są krytyczne słowa dla Litwinów na facebookowym profilu Głosu Suwałk. Opowiedział ironiczny wiersz o specyfice zakupów litewskich w Polsce.

„Nie tylko w dni odpoczynku, ale każdego dnia nasi sąsiedzi oblegają Kaufland, co tam nasi sąsiedzi tłumnie jeżdżą do tego Kauflandu, czy nie wierzyli w siłę euro. Złapaliśmy wóz, mimo że utknął, ale to żaden problem, tylko zakupy są ważne… Zatrzymał się między nim w kolejce, mam nadzieję, że wcześniej zapełni swój koszyk – sklepowi nie grozi bankructwo, tylko dziewczynom i tym paniom przykro” – żartuje wiersz.

Delphi przypomina, że ​​od 1 lutego Polska zawiesiła VAT na żywność i obniżyła stawkę VAT na paliwa. Ta decyzja, której celem jest obniżenie inflacji konsumenckiej, potrwa sześć miesięcy.

Większość artykułów spożywczych, z wyjątkiem artykułów luksusowych, podlega w Polsce 5%. Stawka VAT. Zostanie zniesiony na sześć miesięcy, VAT na benzynę i olej napędowy spadnie z 23 do 8%.

Gaz i nawozy nie będą podlegały opodatkowaniu VAT za ten sam okres.

Rząd w Warszawie reaguje na gwałtowny wzrost inflacji przejściowo obniżając VAT. Według Urzędu Statystycznego wzrost cen w grudniu wyniósł 8,6% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Surowo zabrania się wykorzystywania informacji opublikowanych przez DELFI na innych stronach internetowych, w mediach lub gdzie indziej, lub rozpowszechniania naszych materiałów w jakiejkolwiek formie bez zgody, a jeśli uzyskano zgodę, DELFI musi być podane jako źródło.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *