Polska otrzyma unijne fundusze naprawcze wkrótce po porozumieniu z Komisją – EURACTIV.de

Polski rząd porozumiał się z UE w sprawie krajowego planu naprawy gospodarczej, torując drogę do otrzymania środków z unijnego Funduszu Odbudowy Korony.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w ośrodku zdrowia w Ostrowie Wielkopolskim poinformował, że w miniony wtorek (10 maja) rozpoczęła się procedura zatwierdzenia planu naprawy gospodarczej.

Jak dotąd Komisja Europejska odmówiła zatwierdzenia planu z powodu obaw o reformy polskiego sądownictwa, które według Trybunału Sprawiedliwości UE mogą podważyć niezawisłość sądowniczą kraju.

„Doszliśmy do konsensusu co do wszystkich kroków, warunków zlecenia i naszych (punktów), aby obie strony mogły usiąść i uścisnąć sobie ręce” – zapowiedział Morawiecki, jak donosi dziennik Polska Times.

„Zrobiliśmy duży krok: zatwierdzono plan naprawy gospodarczej. Stało się rzeczywistością” – dodał.

Porozumienie z Brukselą pozwoli wreszcie wykorzystać „te duże dotacje unijne” na rozwój kraju, w tym na opiekę zdrowotną – dodał premier.

Morawiekci wezwał też wszystkie partie w parlamencie, by „nie odmawiały tej pomocy z UE”, którą określił jako „bardzo potrzebną”.

Wśród warunków postawionych przez komisję mającą na celu zatwierdzenie polskiego planu naprawczego było zniesienie utworzonej w 2018 r. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która zdaniem egzekutywy UE może być wykorzystana do dyscyplinowania sędziów krytycznych wobec UE wobec rządu. Parlament rozpatruje obecnie projekt ustawy prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, który jest zgodny z oczekiwaniami UE.

Morawiecki powiedział, że koalicja rządząca złożona z PiS i eurosceptycznej partii Solidarność Polska zaakceptowała projekt ustawy, ale nie podała dalszych szczegółów.

Komisja Europejska zmusiła Polskę do rozwiązania Izby Dyscyplinarnej i całego systemu dyscyplinarnego dla sędziów wprowadzonego w ramach reform podjętych w ostatnich latach, a także do przywrócenia nielegalnie zawieszonych sędziów, rzeczniczka Komisji Veerle Nuyts, dodając, że plan naprawczy powinna zawierać te zobowiązania.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.