Sygnalizacja świetlna prawdopodobnie zwalnia od cyfrowego ministerstwa: Zieloni niezadowoleni z klimatu

Kierownictwo Zielonych musi się usprawiedliwić: partia była zła na cele klimatyczne koalicji sygnalizacji świetlnej. Co więcej, według raportu FDP musi obejść się bez cyfrowego ministerstwa.

Najprawdopodobniej w nowym rządzie federalnym nie będzie niezależnego ministerstwa cyfrowego. O tym poinformował w czwartek „Handelsblatt”, powołując się na środowiska znające negocjacje koalicyjne.

Według negocjatora FDP, która jako jedyna z trzech partii sygnalizacji świetlnej ma taki departament wyraźnie określony w swoim programie wyborczym, została „wycofana” na swoją prośbę.

Podczas dyskusji w specjalistycznej grupie zadaniowej liberałowie czasami sprawiali wrażenie, że wystarczy im powiedzieć dział cyfrowy i wszystkie kulki toczą się w ich kierunku, według innego wtajemniczonego, według „Handelsblatt”. W międzyczasie jednak wydaje się, że w FDP dominuje wnikliwość.

Powołanie nowego ministerstwa z połączeniem różnych obowiązków cyfrowych może zatem zająć zbyt dużo czasu, a tym samym spowolnić tempo cyfryzacji zamiast ją przyspieszać.

Reprezentacja została potwierdzona w kręgach FDP. Tak więc „poważna restrukturyzacja zawodowa”, która powinna iść w parze z utworzeniem nowego resortu i „rozlewem krwi personelu” w wielu innych resortach, postrzegana jest jako przeszkoda.

Zieloni chcą renegocjować ochronę klimatu

Partia Zielonych przyznała się natomiast do błędów w negocjacjach koalicyjnych z SPD i FDP w sprawie ochrony klimatu. „W niektórych miejscach dokumentowi rozpoznawczemu niestety wciąż brakuje niezbędnej jasności” – czytamy w liście całego kierownictwa partii i grupy parlamentarnej do ośmiu organizacji ekologicznych, które udostępniono agencji.

„Tutaj wykorzystamy negocjacje, które teraz zaczynają się na poziomie technicznym, aby osiągnąć to, co jest konieczne w naszym wspólnym interesie”. Wiele pozostaje do zrobienia w rozmowach, zwłaszcza w zakresie ochrony klimatu i bioróżnorodności.

Gniew przeciwko papierowi eksploracyjnemu

„Byłoby bardzo pomocne – i to już po części twoja kolej – gdybyś mógł pracować dla SPD i FDP, aby przedstawić tutaj ambitne propozycje”, pyta kierownictwo Zielonych. „Jeśli będziemy musieli nadal to robić sami, bardzo utrudni to negocjacje”.

W środę agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​wśród Zielonych panuje ogromny gniew z powodu sekcji klimatycznej dokumentu eksploracyjnego. W szczególności niepokoje wywołały planowane zmiany w ustawie o ochronie klimatu i oszczędności CO2 w sektorze transportu. Zieloni próbują teraz naprawić to w rozmowach, ale napotykają opór innych partii.

„Katastrofalny falstart”

Ponadto osiem organizacji ekologicznych, od BUND przez WWF po Greenpeace, pośrednio skrytykowało Zielonych za złagodzenie prawa ochrony klimatu: „Nowy rząd federalny musi wzmocnić prawo ochrony klimatu swoimi rocznymi celami sektorowymi i dać więcej uprawnień ekspertowi ds. klimatu Rada. Osłabienie prawa byłoby katastrofalnym falstartem”.

Zieloni reagują na to w liście do stowarzyszeń: „Ustawa o ochronie klimatu jest ważna jako instrument zarządzania i muszą nadal istnieć cele sektorowe i roczny raport monitorujący dla wszystkich sektorów”, piszą i wyjaśniają: Ale oni chcą zmienić prawo i uzyskać perspektywiczną i pełną inwentaryzację sytuacji w różnych sektorach, takich jak transport, rolnictwo czy budownictwo.

„Dziękujemy za podzielenie się naszymi obawami”

Jeśli cel zostanie chybiony, należy podjąć środki zaradcze. Celem jest również wzmocnienie rady ekspertów powoływanych przez stowarzyszenia, która musi oceniać i zatwierdzać środki zaradcze. „Bardzo dziękuję za Twój list do nas, a przede wszystkim za podzielenie się naszymi obawami” – kontynuuje list Zielonych. Na końcu nazwiska przywódców partyjnych Annaleny Baerbock i Roberta Habecka, kierownictwa grupy parlamentarnej i głównego negocjatora klimatycznego Olivera Krischera.

W czwartek dowiedzieliśmy się, że negocjacje w sprawie sygnalizacji świetlnej nie postępują tak szybko, jak się spodziewano. Według negocjatorów, po wstępnym sprawozdaniu z negocjacji w 22 grupach roboczych, trzy strony powstrzymały się od opublikowania bardziej szczegółowego harmonogramu. „Obecnie obserwujemy zbyt mały postęp merytoryczny” – powiedział w Berlinie menedżer federalny Zielonych Michael Kellner.

Problemy nie tylko związane z ochroną klimatu

Między stronami dochodziło do rozdźwięków nie tylko dotyczących ochrony klimatu, ale także finansów, relacji z Polską i zaangażowania nuklearnego. Te nie mogły być początkowo rozwiązane. Przedstawiciele trzech partii czuli, że odpowiedzialność za to spoczywa na pozostałych partiach. Jednak wszyscy respondenci podkreślili w czwartek, że nadal oczekują porozumienia. To normalne, że ze względu na różne programy wyborcze SPD, FDP i Zielonych pojawiają się trudne pytania.

Dreyer: negocjacje nie są zagrożone

Mimo niezgody w negocjacjach między SPD, Zielonymi i FDP premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer nie widzi w niebezpieczeństwie harmonogramu utworzenia pierwszej federalnej koalicji sygnalizacji świetlnej. „Negocjujemy w dobrej atmosferze. A to najnormalniejsza rzecz na świecie, że od czasu do czasu coś się komplikuje” – powiedział w piątek ZDF polityk SPD. „Jestem przekonany, że rozmowy te będą kontynuowane pozytywnie”. Imprezy sygnalizacyjne mają wspólny cel, jakim jest wspólne stawianie czoła wielkim wyzwaniom. Jest więc optymistycznie nastawiona, że ​​zgodnie z planem Olaf Scholz zostanie wybrany na kanclerza podczas tygodnia św. Mikołaja. „To jest nasz cel i jestem przekonany, że możemy go osiągnąć”.

22 grupy robocze liczące prawie 300 uczestników zrobiły sobie w środę przerwę na podsumowanie. Partie stojące na światłach wyznaczyły sobie napięty harmonogram i chcą w tygodniu od 6 grudnia wybrać polityka SPD Olafa Scholza na nowego kanclerza federalnego. W tym celu musiałyby jednak zakończyć negocjacje w drugiej połowie listopada, aby komitety partyjne lub specjalne zjazdy partii mogły w odpowiednim czasie uzgodnić porozumienie koalicyjne.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.