Sytuacja – Lwów nadal jest pod ciężkim ostrzałem

Dym unosi się we Lwowie

Miasto na zachodniej Ukrainie nadal jest atakowane z powietrza.

(Zdjęcie: dpa (M))

Düsseldorf Według źródeł ukraińskich Rosja kontynuowała ataki na kilka miast. Według gubernatora obwodu kijowskiego Ołeksandra Pawluka w drugiej próbie wojska rosyjskie zajęły miasto Sławutycz w pobliżu zlikwidowanej elektrowni atomowej w Czarnobylu. W Sławutyczu, na granicy z Białorusią, żyją pracownicy elektrowni atomowej, która przez pewien czas znajdowała się pod kontrolą Rosji. Raporty nie mogły być wstępnie zweryfikowane.

Walki uliczne trwały także w portowym mieście Mariupol, które ma duże znaczenie dla eksportu zboża. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski porównał zniszczenia do Aleppo w Syrii i ostrzegł przed konsekwencjami dla świata: „Brak ukraińskiego eksportu uderzy w kraje na całym świecie. Ukraina jest jednym z największych producentów zbóż na świecie.

Według gubernatora Maksima Kositskiego we Lwowie na zachodniej Ukrainie wylądowały dwie rakiety. Pięć osób zostało rannych. Wcześniej ogłosił, że na wschodnich obrzeżach miasta doszło do trzech silnych eksplozji. Naoczni świadkowie Reutera donieśli o pióropuszu gęstego czarnego dymu nad północno-wschodnim Lwowem.

Miasto, około 80 kilometrów od granicy z krajem NATO Polska, do tej pory widziało tylko kilka ataków. Przebywa tam jednak ok. 200 tys. uchodźców z innych części Ukrainy. Potężne rosyjskie naloty uderzyły w poligon Jaworowa pod Lwowem 13 marca, zabijając według ukraińskich źródeł 35 osób. W Jaworowie w ostatnich latach ukraińscy żołnierze ćwiczyli pod okiem zachodnich instruktorów.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Burmistrz Vladislav Atroschenko powiedział, że 44 osoby poważnie ranne w Czernihowie, w tym troje dzieci, nie mogą zostać zabrane na leczenie, ponieważ północne miasto jest otoczone przez wojska rosyjskie.

Znowu godzina policyjna w Kijowie

Wicepremier Irina Weresczuk powiedziała ukraińskiej telewizji, że ludność cywilna powinna znów móc opuszczać miasta korytarzami ewakuacyjnymi. Zgodnie z umową cywile musieliby uciekać prywatnym samochodem z portowego miasta Mariupol, które jest szczególnie pod ostrzałem rosyjskim, ponieważ siły rosyjskie nie przepuszczają autobusów, powiedziała.

Burmistrz Witalij Kliczko zarządził nową godzinę policyjną w Kijowie od sobotniego wieczoru. Dotyczy to od soboty wieczorem do poniedziałku rano. W tym czasie ludzie mogą opuszczać swoje domy tylko w celu szukania schronienia przed atakami z powietrza i artylerii.

Ataki na Kijów

Czarny dym unosi się nad składem paliwa armii ukraińskiej po rosyjskim ataku.

(Zdjęcie: dpa (M))

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja nie łagodzi ataków na główne ukraińskie miasta, takie jak Charków, Czernihów i Mariupol. Czyniąc to, Rosja „polega na masowym bombardowaniu z powietrza i artylerii w celu zdemoralizowania sił obronnych” – poinformowało brytyjskie ministerstwo na Twitterze.

Według ukraińskich informacji od soboty utworzono dziesięć korytarzy humanitarnych, aby umożliwić ludności cywilnej ucieczkę ze szczególnie spornych obszarów. Korytarze znajdują się na obrzeżach Kijowa i we wschodnioukraińskim regionie Ługańska. Według agencji Union nie ma jednak scentralizowanej ewakuacji autobusem z poważnie zniszczonego miasta portowego Mariupol, powiedziała wicepremier Irina Wereszczuk.

Witalij Kliczko

Burmistrz Kijowa ogłosił godzinę policyjną dla stolicy Ukrainy od soboty wieczorem.

(Zdjęcie: dpa (M))

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w piątek wieczorem akcję humanitarną z Turcją i Grecją, aby w krótkim czasie uratować mieszkańców Mariupola. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił tam sytuację jako „całkowicie tragiczną”. Do tej pory udało się w tym tygodniu wydostać z miasta nieco ponad 26 000 cywilów.

Embargo energetyczne: czy Niemcy ulegną?

Na szczycie w Brukseli NATO i Unia Europejska próbowały znaleźć jednolitą odpowiedź na rosyjską wojnę agresywną. Jednak UE nie była w stanie osiągnąć w piątek porozumienia w sprawie natychmiastowego zakazu importu gazu, ropy czy węgla z Rosji – również z powodu oporu ze strony rządu federalnego, który obawia się dramatycznych szkód gospodarczych we własnym kraju. Niemcy i inne kraje UE muszą codziennie płacić Rosji setki milionów euro za dostawy energii.

Były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble (CDU) naciskał na „Welt am Sonntag”, aby zaprzestał importu rosyjskiego gazu i ropy. Zagraniczny polityk CDU Norbert Röttgen również oczekuje, że rząd federalny wkrótce ustąpi.

>>Przeczytaj również: Te dziesięć punktów pokazuje dramat na rynkach towarowych

Na piątkowym nocnym szczycie w Brukseli państwa UE początkowo zgodziły się kupować gaz na globalnym rynku wyłącznie za wspólną siłą rynkową, aby stopniowo uniezależniać się od Rosji. Ponadto państwa zachodnie liczą na indywidualne działania na rzecz pomocy Ukrainie. Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ludzi i firmy w Rosji.

Na sobotę w Niemczech zaplanowano protesty przeciwko wojnie.

Premier Ukrainy prosi o pomoc

Premier Ukrainy Denys Schmyhal poprosił wszystkich burmistrzów na całym świecie o pomoc humanitarną. Jednocześnie w piątek wieczorem zaapelował do wszystkich międzynarodowych partnerów o wsparcie dalszej odbudowy swojego kraju. Już w połowie marca Schmyhal oszacował szkody wyrządzone ukraińskiej gospodarce przez wojnę na prawie 515 mld euro. Znowu te liczby nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

Tymczasem prezydent Zełenski wezwał państwa Zatoki Perskiej do zwiększenia wydobycia ropy. Powinni nadrobić malejące dostawy ropy z Rosji, domagał się Zełenski, który dołączył do nagrania w sobotę na Forum Doha w Katarze. W związku z rosyjską wojną na Ukrainie wiele krajów ogranicza import ropy z Rosji lub chce go całkowicie zbojkotować.

Prezydent Wołodymyr Zełenski

Głowa państwa wezwała kraje Zatoki Perskiej do zwiększenia wydobycia ropy.


(zdjęcie: dpa)

W konferencji uczestniczył także saudyjski minister spraw zagranicznych, książę Faisal bin Farhan. Kraj ten jest największym światowym eksporterem ropy i jak dotąd twierdził, że będzie trzymać się poziomów produkcji uzgodnionych z Rosją i innymi krajami produkującymi ropę.

Minister energetyki Kataru Saad al-Kaabi ostudził oczekiwania co do stanu pustynnego. Uważa, że ​​Katar nie może pomóc natychmiast: nikt nie może w tej chwili zastąpić rosyjskich dostaw.

Do Polski przybyło ponad dwa miliony uchodźców

Od początku rosyjskiego ataku około miesiąc temu policja federalna zarejestrowała w Niemczech 259 980 ukraińskich uchodźców. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało o tym w sobotę na Twitterze. Rzeczywista liczba uchodźców nie jest znana, ponieważ nie ma kompleksowych kontroli granicznych – prawdopodobnie będzie znacznie wyższa. Nie jest też odnotowane, ile osób podróżuje z Niemiec do innych krajów.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że Polska nie chce rozprowadzać uchodźców z Ukrainy do innych krajów. „Nie będziemy próbować rozpowszechniać. Jeśli ktoś chce z nami zostać, to może zostać, jeśli ktoś chce podróżować dalej, podróżuje dalej” – powiedział Morawiecki na marginesie sobotniej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Warszawie. Polska prowadzi obecnie negocjacje z szefami państw i rządów. innych krajów o tym, jak mogą pomóc Polakom pomagać Ukraińcom, powiedział Morawiecki.

Według straży granicznej od początku wojny z Rosją do Polski przybyło 2,27 mln uchodźców z sąsiedniego kraju. Agencja ogłosiła to w sobotę na Twitterze. Tylko w piątek było około 30 500 osób. To spadek o 6,4% w porównaniu do dnia poprzedniego. Według ONZ od rozpoczęcia wojny 24 lutego Ukrainę opuściło łącznie 3,7 mln osób.

Z wyposażeniem agencji.

Nieprzerwany: Ominięcie embarga gazowego czy sankcji? Ekonomiści widzą dramatyczne konsekwencje decyzji Putina w sprawie rubla

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *