Sytuacja rano – szczyt UE oskarża Rosję o zbrodnie wojenne

Wojna ukraińska

Zniszczenie w Kijowie po ataku.

(Zdjęcie: IMAGO/Ukrinform)

Nowy Jork Na Ukrainie walki trwały przez całą noc. Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie wystrzeliły rakiety na cele wojskowe w pobliżu miasta Dniepr. Jednocześnie narastają doniesienia, że ​​Rosja ma coraz większe trudności z penetracją tego kraju. Podobno poszczególne rosyjskie jednostki wokół stolicy Kijowa zostały już odepchnięte po ogromnych stratach.

W międzyczasie szefowie państw i rządów UE zakończyli obrady w Brukseli. Jeden wynik: państwa UE stworzyły fundusz solidarności, aby zapewnić wsparcie finansowe Ukrainie. Z powodu wojny z rosyjską agresją Ukraina doświadcza ogromnych zniszczeń i strat – powiedział w oświadczeniu.

Należy pomóc krajowi na bieżące wydatki, ale także „po zakończeniu rosyjskiego ataku na odbudowę demokratycznej Ukrainy”. Podobnie jak wcześniej Stany Zjednoczone, UE oficjalnie oskarżyła Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie.

G7 i NATO już się spotkały. Konkretnie chodziło o sytuację humanitarną na Ukrainie i pomoc z Zachodu oraz zdolność NATO do samoobrony.

Najlepsze prace dnia

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.

Sytuacja militarna

Nieco ponad miesiąc po wojnie ogólny obraz niewiele się zmienił: chociaż wiele zdjęć pokazuje masowe zniszczenia ukraińskich miast i atak na instalacje cywilne przez rosyjskie ataki, inwazja nie przebiega tak, jak planowała Rosja.

Według ukraińskich sił zbrojnych wojska rosyjskie w północno-wschodniej Ukrainie zostały zmuszone do odwrotu. Po ciężkich stratach zaobserwowano wycofywanie się niektórych jednostek na rosyjską stronę granicy.

Jednak miasta Charków i Sumy są nadal zablokowane. W Izium w obwodzie charkowskim wojska rosyjskie przygotowują się do nowej ofensywy. Moskwie udaje się częściowo utrzymać połączenie lądowe między rosyjskim regionem Rostów na granicy z Ukrainą a przyłączonym do Rosji Krymem.

>> Przeczytaj tutaj: Wszystkie aktualne wydarzenia w blogu informacyjnym

Według ukraińskich doniesień siły ukraińskie zostały zaatakowane również w rejonie dniepropietrowskim w piątek wieczorem. Rosja przeprowadziła dwa ataki rakietowe na jednostkę wojskową na obrzeżach miasta Dniepr, poinformowała lokalna władza w regionie na Facebooku. Budynki jednostki zostały „znacznie” zniszczone i wybuchły dwa pożary. Początkowo nie było dalszych szczegółów na temat ofiar. Informacje nie podlegają niezależnej weryfikacji.

Tymczasem siły ukraińskie przeprowadzają ataki na tereny zajęte przez Rosję. Według brytyjskiego wywiadu armia ukraińska zaczęła atakować cele o dużej wartości na terenach znajdujących się pod rosyjską kontrolą. Wśród nich znajduje się skład amunicji w mieście Berdiańsk, według aktualizacji brytyjskiego Ministerstwa Obrony, powołującej się na informacje wywiadowcze, opublikowane w czwartek wieczorem.

Port Berdiańsk

Podobno płonie tutaj desantowiec Orsk z Floty Czarnomorskiej rosyjskiej marynarki wojennej.

(Zdjęcie: UKRAINIAN NAVY via REUTERS)

Ukraiński Sztab Generalny poinformował też w piątek wieczorem, że zniszczył desantowiec Saratow podczas ataku na okupowany przez jednostki rosyjskie port miasta Berdiańsk. Dwa inne okręty tego typu, „Cezar Kunikow” i „Nowoczerkassk”, zostały podobno uszkodzone. Informacje nie mogły być zweryfikowane niezależnie.

Kolejne bombardowanie w Czarnobylu

Walki wybuchły również ponownie w ruinach nuklearnych w Czarnobylu, budząc obawy o bezpieczeństwo obiektu. Rosyjskie siły ostrzelały ukraińskie punkty kontrolne w miejscowości Sławutycz, powiedział w piątek wieczorem dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, powołując się na informacje z ukraińskiego regulatora jądrowego.

Według Kijowa zagraża to „domom i rodzinom personelu operacyjnego, który zapewnia bezpieczeństwo jądrowe i radioaktywne” starej elektrowni jądrowej, a także nowym rotacjom pracowników. Informacje te nie mogły zostać niezależnie potwierdzone.

W małym miasteczku Slavutych, liczącym około 25 000 mieszkańców, położonym poza strefą wykluczenia, mieszka wielu ludzi, którzy pracują w pobliskiej byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Według ukraińskiej wicepremier Iryny Vereshchuk w czwartek ze spornych obszarów ewakuowano 3343 osoby. Wśród nich jest 2717 mieszkańców Mariupola.

Szczyt UE oskarża Rosję o zbrodnie wojenne

Brutalne działania Rosji znalazły się także w centrum negocjacji między szefami państw i rządów UE, które odbyły się w piątek wieczorem w Brukseli. UE oficjalnie oskarża Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie. W oświadczeniu ze szczytu UE wspomniano o atakach na ludność cywilną, szpitale, szkoły i schroniska. „Te zbrodnie wojenne muszą natychmiast ustać”.

Szczyt UE już zadecydował, że

Stany Zjednoczone rzuciły się już w środę. „Nasza ocena opiera się na dokładnym przeglądzie dostępnych informacji ze źródeł publicznych i wywiadowczych” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Prezydent USA Joe Biden od czasu do czasu uczestniczył w szczycie UE jako gość w czwartek.

Dowiedz się więcej o wojnie na Ukrainie:

Zbrodnie wojenne to naruszenia prawa międzynarodowego, które można postawić przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Zbrodnie wojenne obejmują celowe zabijanie i głodzenie ludności cywilnej, utrudnianie pomocy humanitarnej oraz użycie broni jądrowej lub chemicznej.

UE pragnie również zapewnić Ukrainie środki finansowe w postaci funduszu solidarności. Jeśli chodzi o uchodźców, sojusz państw jest jednomyślny: zgodnie z deklaracją złożoną na szczycie UE w Brukseli wczesnym rankiem w piątek, wszystkie wysiłki, które już zostały podjęte w celu przyjęcia ludności, zostały docenione.

Jednocześnie wzywa się wszystkie państwa członkowskie do zintensyfikowania wysiłków „w nieustannym duchu jedności i solidarności”. Komisja Europejska powinna podjąć wszelkie niezbędne środki, aby wesprzeć te wysiłki.

Nocna przemowa wideo Selenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął zapowiedzi UE, ale też z dnia na dzień zaapelował do Brukseli. Podziękował 27 szefom państw i rządów UE za sankcje wobec Rosji. Ale przybyli tak późno, że nie mogli powstrzymać Rosji przed inwazją na Ukrainę.

Jeśli chodzi o wniosek Ukrainy o członkostwo w UE, Zełenski ma nadzieję, że UE nie przyjdzie jeszcze za późno: „Rozmawiamy teraz o członkostwie Ukrainy w UE. „Unia Europejska. Przynajmniej tutaj proszę, abyście się nie spóźnili” – powiedział ukraiński przywódca.

Wołodimir Selensky

Prezydent Ukrainy naciska na wejście swojego kraju do UE.


(zdjęcie: dpa)

Ma nadzieję, że zmienią kurs najwięksi sceptycy rozszerzenia UE – Niemcy, Francja i Holandia. Zełenski skrytykował węgierskiego premiera Viktora Orbana za utrzymywanie bliskich więzi z Putinem, podczas gdy Rosja bombardowała ukraińskie miasta.

W swoim przemówieniu Zełenski podziękował także obywatelom kraju za ich opór. Ukraińscy obrońcy wszędzie zatrzymaliby wroga. Uważa, że ​​miliony Ukraińców, którzy zrobiliby wszystko dla zwycięstwa i pokoju Ukrainy, zasługują na medale. „Dziękuję każdemu z nich” – powiedział. Od początku wojny Selenski co wieczór wysyłał wiadomość wideo do obywateli swojego kraju.

Ankieta: prawie co druga osoba popiera członkostwo Ukrainy w UE

Według sondażu 46% obywateli Niemiec opowiedziałoby się teraz za przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej. Według danych opublikowanych w piątek przez ankietera YouGov w 2018 r. 30% było znacznie mniej wspierających. Według sondażu, o 30% mniej respondentów byłoby przeciwko wejściu kraju do UE niż w 2018 r. (47%).

Zmieniły się też opinie we Francji: 42% tamtejszych obywateli opowiada się obecnie za przystąpieniem Ukrainy do UE (2018: 22%). W Hiszpanii obecnie opowiada się za nią 60% respondentów, we Włoszech 45%. We wszystkich badanych krajach odsetek odpowiedzi „nie wiem” jest wysoki w 2018 i 2022 r., od 24 do 29%.

To będzie ważne dzisiaj

Prezydent USA Biden spotka się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, aby pożegnać się z Brukselą. Następnie poleciał do Polski, wschodniego kraju NATO, który bezpośrednio graniczy z Ukrainą. Do tej pory do Polski wjechało około 2,2 mln ukraińskich uchodźców, a większość tam pozostała.

Biden chce tylko wiedzieć o akcji humanitarnej mającej na celu wsparcie uchodźców w przygranicznym Rzeszowie. Spotka się też z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce i pojedzie do stolicy, Warszawy, na rozmowy z polskimi przywódcami.

Z wyposażeniem agencji

Nieprzerwany: Ominięcie embarga gazowego czy sankcji? Ekonomiści widzą dramatyczne konsekwencje decyzji Putina w sprawie rubla

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *