„Szansa na wygranie wojny”: rośnie zapotrzebowanie na „Leoparda 2” dla Ukrainy

„Szansa na wygranie wojny”
Popyt na „Leoparda 2” dla Ukrainy rośnie

Do tej pory Niemcy niechętnie dostarczały na Ukrainę czołgi bojowe. Jednak po ostatnich ukraińskich sukcesach SPD i FDP domagają się większego wsparcia. Wszyscy są zgodni: Kijów może być w stanie pokonać Rosję.

Ukraina może odnieść wielki sukces militarny w walce z Rosją. Według amerykańskich ekspertów ukraińscy żołnierze w ciągu pięciu dni odzyskali więcej terytorium niż wojska rosyjskie okupowane od kwietnia. Po sukcesach militarnych Ukrainy w Niemczech coraz częściej słychać wezwania do zwiększenia broni dla Kijowa. Jednak ostatnio minister spraw zagranicznych nie zwracał na siebie uwagi.

„W tej nowej fazie wojny Ukraina potrzebuje broni, która pozwoli jej wyzwolić tereny okupowane przez Rosję i utrzymać je pod stałą kontrolą” – powiedział dziennikarzom z grupy medialnej Funke ekspert ds. polityki zagranicznej SPD Michael Roth. „Zachód, a zwłaszcza Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja i Polska, powinny tu szybko koordynować i dostosowywać swoje dostawy do nowej sytuacji”.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Bundestagu sukcesy ukraińskich sił zbrojnych sprawiły, że wygrana wojny przez Ukrainę staje się coraz bardziej realna. „Nie byłoby to możliwe bez dostawy nowoczesnej broni Zachodu – w tym z Niemiec”. Nie powinieneś się obijać. W tej chwili ważne jest, aby wykorzystać impet dla Ukrainy.

„Walka o demokrację”

Przewodnicząca Komisji Obrony Marie-Agnès Strack-Zimmermann wzywa również do nowych dostaw broni na Ukrainę, aby wesprzeć postęp. „Niemcy muszą natychmiast odegrać swoją rolę w sukcesach Ukrainy i dostarczyć chronione pojazdy, bojowy wóz piechoty Marder i czołg podstawowy Leopard 2” – powiedziała. Niemcy stają po stronie narodu ukraińskiego i przejmują „wiodącą rolę w Europie w walce o demokrację w pokoju i wolności”.

Polityk FDP wezwał też, by nie marnować czasu. „A teraz zdecydowanie nie czas na zwlekanie i wahanie” – powiedziała. „Obecny postęp militarny armii ukraińskiej i pierwsze odbite tereny na wschodzie kraju świadczą o sile bojowej Ukrainy i bezwarunkowej woli odebrania podbitego kraju – w związku z dostawą ciężkiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego z jego sojuszników”, powiedział Strackcarpenter. „Dlatego ma decydujące znaczenie strategiczne to, że Zachód natychmiast i teraz zapewnia Ukrainie dodatkowy sprzęt wojskowy i ciężką broń”.

Oczywiście ten punkt widzenia jest podzielany w Kijowie: „Aby lepiej chronić i wyposażać naszych żołnierzy, Ukraina pilnie potrzebuje w tej chwili więcej dostaw broni”, powiedział gazecie „Bild” burmistrz Kijowa Witalij Kliczko. „Na przykład niemieckie czołgi Leopard mają kluczowe znaczenie dla szybkiego kontynuowania kontrofensywy. Moja prośba do rządu niemieckiego brzmi: dostarczcie, co możecie, aby szybko wypędzić rosyjskich żołnierzy z naszego kraju”.

„Sukces także dzięki zachodniej broni”

Kliczko widzi w posuwaniu się armii ukraińskiej, zwłaszcza na wschodzie, pierwszy wielki sukces militarny, możliwy także dzięki wsparciu Zachodu. „Cały świat widzi, że nadszedł czas: odzyskamy nasz kraj! To, czego teraz doświadczamy, to pierwszy duży sukces militarny, także z pomocą zachodniego uzbrojenia”.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że nie widzi przeszkód w dostawach czołgów podstawowych z Niemiec. Dopóki Berlin nie zdecyduje się na to, Niemcy powinny nadal dostarczać amunicję artyleryjską. „To znacznie zwiększa nasze możliwości ofensywne i pomaga nam wyzwolić nowe obszary” – powiedział minister spraw zagranicznych we wspólnym wystąpieniu z federalną minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock w sobotę podczas wizyty w Kijowie.

Minister spraw zagranicznych Niemiec ostrożnie zareagował na prośbę Ukrainy. „Dostarczamy ciężką broń od dłuższego czasu. I widzimy, że ta ciężka broń ma również wpływ na wspieranie Ukrainy” – powiedziała. W szczególności Baerbock wymienił kilka wyrzutni rakiet typu Gepard, samobieżnych haubic i czołgów przeciwlotniczych. Niemcy jak najszybciej dostarczą dziesięć kolejnych.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *