Uchodźcy z Ukrainy: nowa jedność UE – i stary spór – polityka

Liczba osób uciekających przed wojną z Ukrainy do UE stale rośnie. Podczas poniedziałkowej wizyty w Estonii komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przygotowała UE na to, że wspólnota dopiero zaczyna kryzys, który już przesłania kryzys uchodźczy z 2015 r./16. „Będzie wiele milionów więcej” – powiedział Szwed.

[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen]

W obecnej sytuacji ponad trzy miliony ludzi, w tym wiele kobiet z dziećmi, uciekło z Ukrainy do UE. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ponad dwa miliony ludzi znalazło schronienie w Polsce, 535 000 w Rumunii, 312 000 na Węgrzech i 250 000 na Słowacji. Do tej pory 365 000 Ukraińców schroniło się w maleńkim kraju nienależącym do UE, Mołdawii.

W tej nadzwyczajnej sytuacji minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) wezwała w poniedziałek w Brukseli do pomocy dla krajów bezpośrednio sąsiadujących z Ukrainą. Zaproszenie skierowane było głównie do krajów Europy Zachodniej, takich jak Hiszpania i Francja. „Potrzebujemy nie tylko lokalnych korytarzy z Ukrainy, potrzebujemy solidarnego transportu powietrznego” – powiedziała. „Wszyscy muszą powitać uchodźców”. Baerbock przyjął sugestię badacza migracji Geralda Knausa, który od początku ostrzegał nie tylko o przeciążeniu krajów graniczących z Ukrainą, ale także o niezwykle dużej liczbie uchodźców w sąsiednich miastach, takich jak Berlin i Wiedeń. .

Rzecznik rządu Hebestreit: wyzwanie dla UE jako całości

Do tej pory w Niemczech oficjalnie zarejestrowano prawie 220 000 uchodźców, ale rzeczywista liczba jest znacznie wyższa. Według rzecznika rządu Steffena Hebestreita przyjmowanie potrzebujących i opieka nad nimi jest wyzwaniem dla całej UE.

Więcej informacji o wojnie ukraińskiej w Tagesspiegel Plus:

W zasadzie również zachodnie państwa UE są skłonne przyjąć więcej Ukraińców niż dotychczas. Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powiedział, że wszystkie państwa muszą wspierać uchodźców w obecnej sytuacji kryzysowej. Jednak jeśli chodzi o wdrażanie, bardzo szybko stajesz przed konkretnym pytaniem, ilu uchodźców powinno przyjąć każdy kraj UE. Polska i Węgry wyraźnie odrzuciły taką koncepcję kwot podczas kryzysu uchodźczego 2015/16.

Według dyplomatów UE, te same państwa chcą uniknąć wszystkiego, co mogłoby zbliżyć się do koncepcji przesiedlenia uchodźców. Powód: gdyby system przesiedleń został wprowadzony teraz, Polska i Węgry byłyby nim również związane, gdyby przyjmowały uchodźców z Afryki przybywających w przyszłości do południowoeuropejskich krajów UE.

Przynajmniej wydaje się, że UE udaje się odłożyć na bok stary spór, biorąc pod uwagę nadzwyczajną sytuację w Mołdawii. Rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu powiedział, że jego kraj, wraz z Niemcami i Francją, popiera zorganizowanie 5 kwietnia w Berlinie konferencji koordynującej pomoc dla Mołdawii.

Pierwsze loty pod koniec tygodnia

W pierwszej kolejności 13 000 uchodźców, którzy obecnie stawiają opór w Mołdawii, ma zostać zakwaterowanych w krajach UE, takich jak Niemcy, Francja, Litwa i Hiszpania. Według Baerbock, pierwsze loty do dystrybucji tych uchodźców powinny rozpocząć się pod koniec tego tygodnia. Jak dalej opisuje rumuński minister spraw zagranicznych Aurescu, w celu odciążenia władz mołdawskich stworzono „zielone korytarze”, którymi uchodźcy mogą przedostać się na terytorium Rumunii bezpośrednio z granicy ukraińsko-mołdawskiej.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *