W związku z wojną na Ukrainie Litwa zachęca do przyspieszenia synchronizacji państw bałtyckich


Stanowisko : 2022-03-01 12:50

Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)
Ministerstwo Energii wezwało europejskich partnerów do promowania synchronizacji państwa bałtyckiego podczas nadzwyczajnej rady energetycznej UE, która odbyła się w poniedziałek w Brukseli, gdzie omówiono przygotowanie kryzysowe UE oraz środki pomocy Ukrainie po wojnie z Rosją.

Litwa wezwała Komisję Europejską, państwa bałtyckie i Polskę do silnego zaangażowania politycznego i pełnego zaangażowania się w przyspieszenie synchronizacji państw bałtyckich i przygotowania do nadzwyczajnego przystąpienia państw bałtyckich, jeśli to konieczne.

Litwa zwróciła też uwagę, że biorąc pod uwagę sytuację geopolityczną w regionie, wciąż możliwe jest podjęcie przez Rosję jednostronnych działań w sprawie bałtyckiego systemu energetycznego.

Przedstawiciele Litwy potwierdzili również, że popierają jak najszybsze wejście Ukrainy do europejskiego systemu elektroenergetycznego.

Ponadto Ministerstwo Energii w Brukseli i obawy o rosnące zagrożenie nuklearne 15 reaktorów jądrowych działających na Ukrainie może uderzyć w każdej chwili. Litwa zwróciła się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o podjęcie działań i pomoc Ukrainie w zapewnieniu odpowiedniego bezpieczeństwa jej obiektów jądrowych poprzez powołanie specjalnej grupy roboczej.

Regularnie śledź wtorkowe wydarzenia na Ukrainie w pasku wiadomości.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.