Wiadomości z Ukrainy: Kijów oferuje Niemcom energię jądrową | Obecna Europa | DW

Podstawowe informacje w skrócie:

  • Premier Ukrainy oferuje Niemcom energię jądrową
  • Denys Schmyhal spotyka się z prezydentem federalnym Frankiem-Walterem Steinmeier
  • Elektrownia jądrowa Zaporoże w trybie awaryjnym poprzez linię rezerwową
  • Selenskyj mówi o „wojnie energetycznej”
  • Merz obawia się „awarii zasilania” zimą

Ukraina chce wesprzeć Niemcy w dostarczaniu energii jądrowej, aby wyrwać się z uzależnienia od rosyjskich dostaw energii. „Ukraina obecnie eksportuje energię elektryczną do Mołdawii, Rumunii, Słowacji i Polski. Ale jesteśmy całkiem gotowi, aby rozszerzyć nasz eksport do Niemiec” – powiedział agencji ukraiński premier Denys Schmyhal. „Mamy wystarczająco dużo energii elektrycznej na Ukrainie dzięki naszym elektrowniom jądrowym”.

Schmyhal został przyjęty przez kanclerza federalnego Olafa Scholza z wojskowymi honorami przed Kancelarią i spotkał się z prezydentem federalnym Frankiem-Walterem Steinmeierem w Pałacu Bellevue. Jest najwyższym rangą ukraińskim gościem w Niemczech od rozpoczęcia wojny agresji Rosji z Ukrainą sześć miesięcy temu.

Scholz: Pomoc dla Ukrainy nie zmniejszy się

Wspólna konferencja prasowa Scholza i Schmyhala została w sobotę odwołana ze względu na trudności z terminem po stronie niemieckiej. Według rzecznika rządu Steffena Hebestreita Scholz podkreślił w rozmowie, że Niemcy nie przestaną wspierać Ukrainy militarnie, ale także politycznie, finansowo i humanitarnie.

Premier Ukrainy Denys Schmyhal spotkał się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem-Steinmeierem

Schmyhal wcześniej podziękował prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi za pomoc Niemiec podczas spotkania. „Podziękował za solidarność z Ukraińcami i wsparcie” – napisał Schmyhal na Twitterze – i dodał: „Wygramy”. Jednocześnie, według swojego urzędu, Schmyhal podkreślił na spotkaniu, jak ważne dla jego kraju jest „zwiększenie dostaw broni”. Ukraina ma nadzieję, że Niemcy odegrają „wiodącą rolę” w obronie powietrznej przed rosyjskimi napastnikami.

Podczas godzinnego spotkania z gościem z Kijowa Steinmeier zapewnił, że Niemcy „nadal będą solidaryzować się z Ukrainą” – powiedziała rzeczniczka prezydenta.

200 mln euro dla osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie

Odbudowa była głównym tematem spotkania Schmyhala z federalną minister rozwoju Svenją Schulze. Własnymi słowami, w rozmowie z ministrem podziękował Niemcom za pomoc w wysokości 200 mln euro, która została zadeklarowana na opiekę nad osobami wewnętrznie przesiedlonymi. Oczekuje się, że część pieniędzy zostanie wykorzystana na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby wewnętrznie przesiedlone. Według szacunków ONZ na Ukrainie jest około ośmiu milionów osób wewnętrznie przesiedlonych.

Berlińska minister Svenja Schulze spotyka się z premierem Denysem Schmyhalem Ukraina

Premier Ukrainy rozmawia z minister pomocy rozwojowej Svenją Schulze o odbudowie

Po spotkaniu ze Schmyhalem minister Schulze obiecała „wyznaczyć właściwą drogę dla trwałej i zorientowanej na reformy odbudowy z Ukrainy do UE”. To wymaga „wytrzymałości”.

Elektrownia jądrowa Zaporoże ponownie odłączona od sieci

Zajęta przez wojska rosyjskie ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu została ponownie odłączona od sieci. Zgodnie z zapowiedziami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) połączenie między ostatnią pozostałą główną linią energetyczną elektrowni a siecią elektroenergetyczną zostało przerwane.

MAEA została poinformowana „na miejscu”, że elektrownia będzie nadal dostarczać energię elektryczną linią rezerwową. „Reaktor nadal działa i wytwarza energię elektryczną do chłodzenia i innych podstawowych funkcji bezpieczeństwa zakładu oraz gospodarstw domowych, fabryk i tym podobnych” – powiedział. Połączenie zostało przerwane „po dalszym ostrzale w okolicy”.

W ostatnich tygodniach okupowana przez Rosję od marca elektrownia atomowa Zaporoże oraz jej okolice były wielokrotnie bombardowane. Ukraina i Rosja obwiniają się za ataki. Już 25 sierpnia elektrownia jądrowa została czasowo całkowicie odcięta od sieci energetycznej – po raz pierwszy w historii największej elektrowni jądrowej w Europie.

Selenskyj mówi o „wojnie energetycznej”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o wojnę energetyczną i wezwał do większej jedności w Europie. „Rosja próbuje obecnie zwiększyć presję energetyczną na Europę – przepompowywanie gazu przez Nord Stream zostało całkowicie zatrzymane” – powiedział Zełenskij w swoim codziennym przekazie wideo.

Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

„Rosja chce zniszczyć normalne życie każdego Europejczyka – w każdym kraju na naszym kontynencie”. Chodzi o osłabianie i zastraszanie państw w Europie. Oprócz czołgów i pocisków Rosja wykorzystuje również energię jako broń. Tej zimy Rosja szykuje „decydujący cios” w energetykę. Z drugiej strony, tylko większa spójność pomogłaby, powiedział Selenskyj.

Merz obawia się przerwy w dostawie energii w zimie

Lider partii CDU, Friedrich Merz, ostrzegł przed zimową przerwą w dostawie prądu, jeśli Niemcy będą trzymać się wycofywania energii jądrowej. „Istnieje ryzyko całkowitego przeciążenia sieci elektrycznej jesienią i zimą, a także niedostatecznej podaży prądu” – powiedział Merz tygodnikowi „Bild am Sonntag”. Merz powiedział, że jeśli tylko jeden na pięciu odbiorców gazu będzie używał energii elektrycznej do ogrzewania tej zimy, zapotrzebowanie na energię elektryczną w prywatnych gospodarstwach domowych podwoi się. Oskarżył rząd o trzymanie się wycofywania energii jądrowej z powodów ideologicznych.

Friedrich Merz podczas debaty ogólnego tygodnia budżetowego 1 czerwca w Bundestagu

Friedrich Merz martwi się o zasilanie zimą (zdjęcie archiwalne)

W związku z kryzysem energetycznym, pogłębionym przez rosyjską agresję na Ukrainę, od miesięcy trwa debata, czy trzy pozostałe elektrownie jądrowe powinny działać dłużej, nawet jeśli ich koncesja wygaśnie z końcem roku. Rząd federalny składający się z SPD, Zielonych i FDP testuje obecnie bezpieczeństwo dostaw energii w teście warunków skrajnych. Potem chce zdecydować, czy elektrownie jądrowe będą jeszcze trochę dłużej działać.

Kanclerz uważa, że ​​dostawy energii są zabezpieczone

Kanclerz Olaf Scholz optymistycznie ocenia bezpieczeństwo dostaw energii. „Przejdziemy tę zimę” – powiedział podczas prezentacji wyników komisji koalicyjnej w niedzielę w Berlinie. Przywódcy koalicji sygnalizacji świetlnej uzgodnili trzeci plan pomocy o łącznej wartości 65 miliardów euro.

rb/se/fab/nob/hf (AFP, AP, dpa, epd, KNA, Reuters)

Ten artykuł będzie na bieżąco aktualizowany w dniu publikacji. Raporty ze stref walki nie mogą być niezależnie zweryfikowane.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.