Wojna na Ukrainie w centrum uwagi: trzydniowa wizyta w Polsce przewodniczącego Rady Federalnej Bodo Ramelow

Premier Turyngii Bodo Ramelow (66, z lewej) ponownie przebywa za granicą jako przewodniczący Bundesratu.

Erfurt- premier Turyngii Bodo Ramelow (66, lewy) ponownie wyjeżdża za granicę jako przewodniczący Rady Federalnej.

Na początku swojej trzydniowej podróży do Polski premiera Turyngii Bodo Ramelow (66, po lewej) przyjął na lotnisku wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (50). © Jacob Schröter/Kancelaria Państwowa Turyngii/dpa

W środę rozpoczął trzydniową wizytę w Polsce. Kancelaria Stanu poinformowała, że ​​skupiono się na skutkach rosyjskiej wojny agresyjnej na Ukrainie oraz dwustronnych kontaktach parlamentarnych. Ale tematem wizyty jest także partnerstwo Turyngii z polskim regionem Małopolski, które istnieje od 1997 roku, a więc od 25 lat.

Przyjazd do Warszawy i Krakowa był bliski jego sercu, powiedział Ramelow. Polska jest znacznie bardziej bezpośrednio niż Niemcy dotknięta rosyjską wojną agresywną na Ukrainie.

Rezultatem jest zbliżający się kryzys energetyczny o ogromnych rozmiarach, inflacja i gwałtownie rosnące ceny. „Musimy o tym mówić jako partnerzy europejscy. Musimy zrobić wszystko, aby europejski dom nie stał się kruchy” – powiedział polityk lewicy. Jest zadowolony z handlu.

Kryzys energetyczny: według Habecka dwie elektrownie jądrowe powinny służyć jako rezerwa awaryjna
Robert Habeck
Kryzys energetyczny: według Habecka dwie elektrownie jądrowe powinny służyć jako rezerwa awaryjna

„Potrzebujemy nowych pomysłów i impulsów, nowych koncepcji, aby sprostać obecnym poważnym wyzwaniom. Podróże powinny się do tego przyczynić” – podkreślił 66-latek.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (64, z prawej) zaprosił Ramelowa (z lewej).  Przyjął zaproszenie z wdzięcznością.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (64, z prawej) zaprosił Ramelowa (z lewej). Przyjął zaproszenie z wdzięcznością. © Jacob Schröter/Kancelaria Państwowa Turyngii/dpa

Według Kancelarii Stanu Ramelow został zaproszony przez marszałka II Izby Sejmu, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (64 l.). Planowane są również wywiady z innymi przedstawicielami parlamentu. Ramelow złoży wieńce w kilku miejscach ku pamięci ofiar zbrodni niemieckich w Polsce podczas II wojny światowej.

Turyngia i jej partnerski region Małopolska „wniosły znaczący wkład w rozwój stosunków polsko-niemieckich”, powiedział Ramelow.

„Spotykamy się teraz na wysokości oczu iz oczywistością, której nie można było przewidzieć 25 lat temu”. Ramelow wymienił m.in. 35 turyńsko-polskich partnerstw szkół – dziesięć z nich ze szkołami w Małopolsce.

Aby stworzyć trwałe wzajemne zrozumienie, nie mogło się to rozpocząć wystarczająco wcześnie.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *