Wojna z Ukrainą: ++ Duda wygłasza przemówienie w parlamencie kijowskim ++


blog na żywo

Stan: 22.05.2022 10:21

Prezydent Polski Duda odbył niespodziewaną podróż na Ukrainę i ma przemawiać w parlamencie w Kijowie. Były ambasador Niemiec w Rosji oskarża prezydenta Putina o chęć wywołania kryzysu uchodźczego. Zmiany w blogu na żywo.

10:21

Sytuacja rano

Rosja intensyfikuje ofensywę na wschodzie: bombardowanie dworców kolejowych i osiedli powoduje śmierć

Marius Reichert, WDR, tagesschau24 10:00, 22.5.2022

10:05

Amunicja w wojnie o Ukrainę: spalona

Wojna na Ukrainie może trwać miesiącami i przerodzić się w wyczerpującą wojnę w okopach w Donbasie. Obie strony używają dużych ilości amunicji: w rosyjskiej armii prawdopodobnie brakuje nowoczesnych pocisków manewrujących, ukraińska artyleria strzela kalibrem, który nie jest produkowany na Zachodzie.

Obie armie stoją przed bardzo różnymi wyzwaniami związanymi z zabezpieczaniem dostaw przez wiele miesięcy.

09:06

Londyn: Rosja wysyła opancerzone wsparcie do Siewierodoniecka

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, rosyjska armia wysłała swoją jedyną kompanię opancerzonych pojazdów wsparcia BMP-T w bitwie o miasto Siewierodonieck. W walce BMP-T są przeznaczone przede wszystkim do ochrony własnych czołgów podstawowych, które są podatne na ataki jednostek przeciwpancernych.

Rosja opracowała pojazdy w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas wojen w Afganistanie i Czeczenii – wyjaśniło ministerstwo w swoim codziennym raporcie sytuacyjnym. Konflikty pokazały, że ciężkie czołgi bojowe, takie jak Rosja w dużej liczbie, są wrażliwe i nieskuteczne w walce miejskiej.

Według Londynu wysłana właśnie firma jako jedyna w armii rosyjskiej korzysta z pojazdów wsparcia. Mówi się, że poniósł już ciężkie straty podczas nieudanego natarcia na Kijów. Armia brytyjska nie zakłada jednak, że jednostki będą miały duży wpływ na walki wokół Siewierodoniecka, gdyż ich liczebność jest zbyt mała.

Ciężkie walki w obwodzie donieckim i ługańskim

Victoria Reith, WDR, Codzienne Wiadomości 10:00, 22 maja 2022

7:18

Prezydent RP wygłasza przemówienie w parlamencie w Kijowie

Prezydent Polski Andrzej Duda wrócił do stolicy Kijowa, by wesprzeć rozdartą wojną Rosję Ukrainę. Polska administracja prezydencka w Warszawie ogłosiła, że ​​w niedzielę będzie pierwszym od wybuchu wojny głową państwa, który wygłosi przemówienie w Radzie, ukraińskim parlamencie od trzech miesięcy.

Duda dąży do jak najszybszego uzyskania przez Ukrainę statusu kandydata do UE. Polski szef państwa odwiedził Kijów już po wybuchu wojny w kwietniu i spotkał się tam również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po powrocie Duda oskarżył Rosję o prowadzenie na Ukrainie „wojny totalnej”. Duda powiedział w połowie kwietnia, że ​​nigdy nie zapomni wrażeń z Borodjanki, zniszczonej przez naloty i rakiety.

6:23

Wiceprezes FDP: Wąski cel miliardów Bundeswehry

Zastępca FDP Johannes Vogel jest przeciwny ewentualnemu złagodzeniu 100-miliardowego pakietu zaplanowanego dla Bundeswehry. Ochrona ludności jest również bardzo centralnym zadaniem państwa, powiedział Vogel Niemieckiej Agencji Prasowej. „Ale myślę, że specjalny fundusz słusznie dotyczy prawdziwego sojuszu wojskowego i zdolności obronnych. Interpretacja tego zbyt daleko oznaczałaby utratę z oczu celu, jakim jest ponowne przywrócenie do działania Bundeswehry”, powiedział Vogel, który był również członkiem FDP. pierwszy dyrektor parlamentarny. grupa parlamentarna.

Czeka na akceptację opozycyjnego Związku. „Doświadczał tego na sposób męża stanu” podczas wojny ukraińskiej. „Chodzi o uzdrowienie lat zaniedbań Bundeswehry, także i przede wszystkim pod kierownictwem rządu CDU. Jest dla mnie absolutnie nie do pomyślenia, że ​​Friedrich Merz nie chce zrobić swojej części, aby to zmienić” – powiedział Vogel, patrząc szef CDU.

03:54

Szef DGB ostrzega przed niekontrolowanym przezbrajaniem

Prezes DGB Yasmin Fahimi nie chce wydać 100 mld euro specjalnego funduszu Bundeswehry tylko na zbrojenia. „Nie możemy dojść do niekontrolowanego przezbrojenia, które prowokuje nowe prowokacje”, powiedziała gazetom grupy medialnej Funke. Potrzebujemy czegoś więcej niż dobrze ulokowanej Bundeswehry, „a mianowicie przede wszystkim współpracy na rzecz rozwoju i zapobiegania konfliktom”.

1h52

Były ambasador: Putin chce sprowokować kryzys uchodźczy

Wieloletni ambasador Niemiec w Rosji, Rüdiger von Fritsch, oskarża Moskwę o wykorzystywanie globalnego kryzysu dostaw wywołanego wojną na Ukrainie i wynikającą z niej groźbą ruchów uchodźczych jako środka wojny. „Władimir Putin w szczególności próbuje wywołać kryzysy głodowe na Bliskim Wschodzie iw Afryce Północnej”, powiedział von Fritsch w berlińskim „Tagesspiegel”. Dlatego Rosja uniemożliwia Ukrainie eksport zboża, a nawet bombardowanie silosów zbożowych.

„Rachunki Putina są takie, że po załamaniu się podaży zboża, głodni ludzie uciekną z tych obszarów i będą próbowali dostać się do Europy – tak jak zrobiły to miliony Syryjczyków, którzy uciekli przed okropnościami wojny” – powiedział von Fritsch, który poinformował Putina, że spotkałem się osobiście kilka razy w przeszłości. „Wraz z nowymi napływami uchodźców chce zdestabilizować Europę i zwiększyć polityczną presję na kraje zachodnie, by zrezygnowały ze swojej stanowczości wobec Rosji”. To „nowy rodzaj wojny hybrydowej”, skrytykował dyplomatę.

Von Fritsch nie wierzył, że wojna szybko się skończy. Wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę 24 lutego Putin „odwrócił szachownicę do góry nogami” i „nagle zakończył udaną próbę wspólnego stworzenia bezpieczeństwa w Europie”. Klęska na Ukrainie nie wchodzi w rachubę dla Putina, który teraz walczy o własną władzę w Rosji, mówi były ambasador. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że „będzie próbował kontynuować i eskalować tę wojnę”. Według von Fritscha nie wierzy on, że rosyjska głowa państwa również może używać broni jądrowej.

00:37

Zełenskij: Sytuacja w Donbasie „niezwykle trudna”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij określił sytuację w Donbasie jako „niezwykle trudną”. Rosyjska armia próbuje zaatakować miasta Sławjansk i Siewierodonieck, powiedział w opublikowanym w niedzielę wieczorem wideokomunikacie: „Ukraińskie siły zbrojne powstrzymują tę ofensywę”. Każdy dzień, w którym obrońcy udaremniają plany Rosji, jest konkretnym wkładem w drogę do zwycięstwa.

Jednocześnie Selenskyj ostrzegł, że wojna może zostać zapomniana w częściach kraju, w których obecnie nie ma walk. Nie bądź niedbały, ostrzegł. „Ukraińcy każdego dnia umierają za naszą niepodległość”. Wojna jeszcze się nie skończyła. „Musimy walczyć dalej”.

Zełenskij wezwał do nowych sankcji wobec Rosji. Rozmawiał także z premierem Włoch Mario Draghim, powiedział szef państwa. Wiele krajów zachodnich nałożyło już na Rosję bezprecedensowe środki karne. Zełenski powiedział, że armia rosyjska zniszczyła 1873 placówki edukacyjne na Ukrainie od początku wojny trzy miesiące temu. „Rosja wysłała praktycznie wszystkie swoje zasoby, aby nas zniszczyć”.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *