Wybuch w polskiej kopalni: pięciu zabitych po wypadku górniczym

Do: 20.04.2022 16:23

W nocy w kopalni węgla kamiennego na południu Polski doszło do eksplozji. Pięć osób zginęło, a kilku rannych nadal jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ratownicy poszukują siedmiu zaginionych osób.

Pięć osób zginęło w wybuchu gazu w kopalni na południe od Katowic. Trzech z nich zmarło pod ziemią, czwarty zmarł w wyniku odniesionych obrażeń w szpitalu. Wśród ofiar był ratownik – powiedział podczas wizyty na miejscu katastrofy premier Mateusz Morawiecki.

„Słowa utknęły ci w gardle”

„Słowa ugrzęzły w gardle, bo teraz wiemy, że pięć osób nie żyje, a siedem nadal tkwi w sztolniach kopalni” – powiedział Morawiecki dziennikarzom na miejscu wypadku. Morawiecki złożył kondolencje rodzinom ofiar. Jego myśli i modlitwy są z rodzinami pracowników.

Jak poinformowała spółka górnicza Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), metan eksplodował na głębokości 1000 metrów w kopalni Pniówek tuż po północy. W tym czasie w okolicy przebywało łącznie 42 górników.

Niektórzy nadal są w śmiertelnym niebezpieczeństwie

Większość z nich jest ranna i trafiła do szpitala na leczenie. Według lekarzy większość rannych doznała poparzeń, niektórym nadal grozi śmierć. Rodzinom ofiar udzielono wsparcia psychologicznego.

Jak poinformowała JSW, ekipy ratownicze musiały czasowo wstrzymać prace z powodu pożaru. Najwyraźniej podczas poszukiwań trzech zaginionych górników doszło do kolejnej eksplozji. Według zespołu kryzysowego kontakt z siedmioma ratownikami został utracony.

Ekipy ratownicze nadal na służbie

Obecnie zaginionych szuka 13 ekip ratowniczych. Lokalni strażacy poinformowali, że w akcji brały udział także helikoptery ratownicze.

Polska nadal czerpie około 70% swojej energii z węgla. W polskim górnictwie pracuje blisko 80 000 osób. W ostatnich latach w kraju doszło do kilku wypadków górniczych. W ubiegłym roku dwóch mężczyzn zginęło, a dwóch innych zostało rannych, gdy zawaliła się ściana pod ziemią w kopalni Mysłowice-Wesola w południowej Polsce. W 2018 roku pięciu górników zginęło w trzęsieniu ziemi w kopalni Zofiówka, również na południu kraju.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *