Komisja Europejska wysyła do Polski złe sygnały – Opinia

Rzeczniczka rządzącej w Polsce partii PiS oskarżyła ostatnio opozycję o nielojalność. Jest nielojalny wobec państwa polskiego, bo upiera się przy wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i nie chce popierać fałszywych reform sądownictwa rządowego. W tym świetle Komisja Europejska jest teraz bardzo lojalna wobec prawicowego rządu polskiego.

W Brukseli zdecydowano, że powierzchowne majstrowanie przy izbie dyscyplinarnej sędziów, co według TSUE nie jest legalne, należy uznać za konstruktywne ustępstwo – pierwszy krok w kierunku wypłaty środków z funduszu odbudowy Corony został przekroczony . Nawet jeśli Polska musi jeszcze spełnić szereg warunków. Należy zauważyć, że członkowie wysokiego szczebla Komisji, w tym odpowiedzialna za wartości i przejrzystość wiceprzewodnicząca Věra Jourová oraz Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości, nie chcieli zaakceptować polskiego planu wykorzystania środków.

PiS chce wpływać na sądy i media

Jednak przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen chciała wysłać znak jedności między krajami UE. Swoimi działaniami daje partii PiS zwycięstwo, które sama wykorzysta, a wzrost jej popularności jest do przewidzenia. W ciągu prawie siedmiu lat rządów partia pokazała, jakie interesy realizuje: stały wpływ na sądy i media. Nie należy oczekiwać od tego rządu poważnego cofnięcia wszelkich działań zmierzających do zmniejszenia podziału władzy.

Przewodniczący Komisji jest nielojalny wobec wszystkich, którzy walczą o praworządność i demokrację w Polsce. Na przykład stowarzyszenie polskich sędziów „Iustitia” wielokrotnie zwracało się bezpośrednio do Komisji ze swoimi obawami o rząd PiS, a teraz znowu – bezskutecznie.

Polska ma bardzo aktywne i dynamiczne społeczeństwo obywatelskie. W wielu organizacjach pozarządowych i stowarzyszeniach obywatele są nie tylko niestrudzenie przywiązani do niezależności wymiaru sprawiedliwości. Ale także przeciwko dyskryminacji homoseksualistów, prawa do aborcji i uchodźców – zarówno z Ukrainy, jak i osób przekraczających białoruską granicę. Przede wszystkim wolontariusze i gminy zasługują na uznanie i wsparcie za swoje zaangażowanie na rzecz uchodźców, a nie rząd.

Komisja Europejska rozczarowuje zaufanie, jakim wielu Polaków obdarza Europę

To właśnie ci Polacy ożywiają demokrację i bronią wspólnych wartości UE. I którzy mimo wszystko mają nadzieję i ufają Komisji, że w końcu wszystko naprawi, że stanie po ich stronie w walce z systemem, który tylko umniejsza to zobowiązanie.

Komisja Europejska po raz kolejny zdradza to zaufanie. Przerażające jest też lekceważenie wyroków TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które nie są wykonywane przez polski wymiar sprawiedliwości, a nawet są zwalczane. Sędziowie zrobili wszystko, przyszła kolej na politykę, a na politykę europejską możemy mieć tylko nadzieję.

Polski rząd raczej nie spełni warunków do wypłaty unijnych pieniędzy. Jest prawdopodobne, że wykorzysta możliwą odmowę zapłaty, aby dalej oczerniać UE. W końcu wszystko sprowadza się do sądu. To dodatkowy krok, ale tylko głębiej w bałagan.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *