Nausda mówi, że UE będzie więcej sankcji wobec Rosji, wzywając do odłączenia al-SWIFT

Zdjęcie: Yves Herman (AP/Scanpix)

Gdy przywódcy Unii Europejskiej (UE) decydują o nowych sankcjach wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę, prezydent Gitan Nausda powiedział, że ograniczenia zostaną w przyszłości zaostrzone, a teraz uzgodnione sankcje będą miały poważne konsekwencje gospodarcze.

Zamiar wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu zostanie omówiony z przywódcami NATO

Głowa państwa poinformuje również Radę Europejską o odłączeniu Rosji od systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT, ale nie znaleziono wspólnego rozwiązania.

Nausda powiedział, że runda sankcji zostanie przedłużona po spotkaniu w Brukseli w piątek rano.

Mówimy o zestawie trzech sankcji – powiedział G. Nausda w oświadczeniu przyjętym przez grupę komunikacyjną prezydenta.

Dopiero wtedy możemy rozmawiać z Rosją, bo inaczej po prostu nie możemy się dogadać. „Czasami czujemy, że czeka nas inny układ”, powiedział.

Według głowy państwa sama dyskusja w Brukseli pokazała, że ​​bezwzględna większość przywódców UE jest wyraźnie świadoma rosyjskiego zagrożenia.

To bardzo dobra przesłanka do podejmowania decyzji adekwatnych do sytuacji – powiedział G. Nausda.

Na nadzwyczajnym szczycie uzgodniono środki karne dla rosyjskich sektorów finansów, energetyki i transportu, a także ograniczenia w handlu towarami podwójnego zastosowania, ograniczenia w eksporcie i jego finansowaniu. Przywódcy UE podjęli również kroki, aby zwabić więcej Rosjan na poprzednie sankcje.

Sankcje będą musiały zostać potwierdzone przez ambasadora przy UE i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty, aby wejść w życie. Powinno być zrobione do piątku.

Nausda powiedział w oświadczeniu wydanym przez prezydenta, że ​​sankcje będą miały poważne konsekwencje gospodarcze dla Rosji.

Chociaż zestaw sankcji został szybko uzgodniony na szczycie UE w Brukseli, różnice zdań uniemożliwiły wspólnocie dalsze rozprawianie się z Moskwą.

Na przykład niektórzy wykluczają obecnie możliwość wydzielenia Rosji z systemu SWIFT.

Prezydent Litwy zapowiedział, że będzie opowiadał się za takim ograniczeniem w stosunku do Rosji.

To jedna z sankcji o ograniczonym kręgu, która miałaby poważny i szybki wpływ na Rosję. I widzę, że zdecydowana większość krajów, które zajęły swoje miejsca przy stole (…) również opowiedziała się za SWIFT, powiedział Nausda.

Myślę, że byłoby to rozwiązanie na czas. Jedynym problemem jest to, że niektóre państwa wciąż są niezdecydowane w tej kwestii – dodał.

W środę wszedł w życie poprzedni, mniejszy pakiet sankcji unijnych, przygotowany tuż przed inwazją na Rosję.

Przywódcy UE zapowiedzieli także starania o nałożenie sankcji na sojusznika Rosji Białoruś za udział w represjach na Ukrainę.

Zamiary wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu będą omawiane z przywódcami NATO

NATO organizuje w piątek wirtualne spotkanie na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Zamierza omówić wzmocnienie obronne flanki Sojuszu Wschodniego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Podczas zdalnego spotkania NATO prezydent Gitanas Nausda omówi wzmocnienie odstraszania i obrony Sojuszu Ridas Jasiulionis, rzecznik szefa BNS.

Przywódca Bloku Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że NATO aktywuje swoje plany obronne, które zostały opracowane po zajęciu przez Rosję w 2014 roku aneksji Krymu i półwyspu przez Ukrainę.

Pan Stoltenberg nie podał szczegółów decyzji Sojuszu, ale podkreślił, że uruchomiono plany obronne umożliwiające rozmieszczenie sił na terytorium obejmującym cały wschód Sojuszu.

Powtórzył też, że NATO nie planuje wojny z Ukrainą.

W piątkowym spotkaniu wezmą również udział Szwecja i Finlandia niebędąca członkami NATO, a także europejscy przywódcy Ursula von der Leyen i Charles Michel.

W piątek prezydent Litwy Gitanas Nausda omówi sytuację bezpieczeństwa w regionie z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki. Jak poinformował BNS Prezydent, spotkanie inicjuje Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas gdy czas skupi około 150 000 000 000 żołnierzy na granicy z Ukrainą, prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział inwazję wojskową w czwartek rano.

Rosja przeprowadziła ataki powietrzne i rakietowe w różnych częściach kraju, w tym w pobliżu stolicy Kijowa, wysyłając swoje czołgi i wojska.

Możesz śledzić wszystkie piątkowe wiadomości w tym kanale informacyjnym.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.