Polska będzie walczyć z inflacją poprzez obniżenie podatków od gazu i energii elektrycznej

Morawieckis powiedział, że ma nadzieję, że środki „złagodzą skutki inflacji”, szczególnie w „najcięższych miesiącach zimowych”, kiedy rząd spodziewa się wysokiej inflacji.

Rząd obniży podatek od wartości dodanej (VAT) od krajowego gazu z 23% do 8%, a od energii elektrycznej do 5% na trzy miesiące.

Podatki akcyzowe i VAT na benzynę również zostaną zawieszone, a świadczenia socjalne zostaną wypłacone około pięciu milionom gospodarstw domowych w celu zrekompensowania gwałtownego wzrostu cen żywności.
Inflacja w Polsce wyniosła w ubiegłym miesiącu 6,8%. rocznie to najwyższy poziom od ponad 20 lat.

Według aktualnej prognozy NBP, roczna inflacja ma wynieść w tym roku 4,9%, 5,8% w 2022 i 3,6% w 2023.

W poniedziałek polska waluta, złoty, spadła do najniższego poziomu od 12 lat wobec euro, po części z powodu obaw o spór polityczny między Polską a UE, poinformowali analitycy.

Morawieckis powiedział, że całkowity koszt „tarczy antyinflacyjnej” wyniesie około 10 miliardów dolarów. zł (2,1 mld euro).
Powiedział również, że wezwałby do zmiany Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS), największego na świecie rynku emisji dwutlenku węgla, który według Polski jest napędzany spekulacjami finansowymi.

Żadna część tej publikacji nie może być powielana bez pisemnej zgody firmy ELTA.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *