Polska zawarła umowę naftową z Habeckiem – wtedy Putin odciął gaz

Ostrzeżenie dla Niemiec? : Polska ma umowę naftową z Habeckiem – zaraz po tym, jak Putin odciął gaz

Federalny minister gospodarki Robert Habeck ogłosił we wtorek nowy kontrakt naftowy z Polską. Nieco później Putin odcina gaz w Polsce i Bułgarii. Związek czasowy nie wydaje się całkowicie niemożliwy.

Minister gospodarki Habeck powiedział we wtorek, że Niemcy mogą uzyskać niezależność od rosyjskiej ropy w ciągu kilku dni. Powód: umowa naftowa z Polską. Bo Niemcy otrzymują tylko 12% importowanej przez siebie ropy z Rosji.

Umowa naftowa z Polską może teraz położyć temu kres. Tym samym możliwe byłoby przyłączenie się Niemiec do embarga na ropę na Rosję.

Uderzające: Krótko po wizycie Habecka w Polsce Kreml odciął dostawy gazu do Polski. Połączenie czasu? Nie wykluczone.

Informacja o darowiznach pomocowych dla Ukrainy

Umowa naftowa z Polską: wygaśnięcie politycznych niepowodzeń energetycznych

 • Od początku rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie Niemcy zmniejszyły udział importu rosyjskiej ropy z 35% do 12%. Minister gospodarki Habeck powiedział to po spotkaniu ze swoją polską odpowiedniczką Anną Moskwą we wtorek w Warszawie. Tym samym większość kontraktów na dostawy została już przekonwertowana.
 • Habeck i jego polski odpowiednik zapowiedzieli bliższą współpracę w sektorze energetycznym. Oznacza to, że Niemcy mogą uniezależnić się od importu rosyjskiej ropy w ciągu kilku dni.
 • Ważna dla północnych i wschodnich Niemiec rafineria PCK w Schwedt nad Odrą w Brandenburgii ma uniezależnić się od prowadzącej rafinerię Rosneftu. Ponieważ: model biznesowy Rosnieftu to oczywiście kupowanie rosyjskiej ropy.
 • „Zadaniem na najbliższe dni jest wypracowanie rozwiązania tego problemu” – powiedział Habeck w filmie wideo ze swojego ministerstwa o sytuacji naftowej w Schwedt. Minister zapowiedział, że na zaopatrzenie rafinerii zostaną wykorzystane krajowe rezerwy ropy naftowej w Niemczech.


 • Przystąpienie Niemiec do rosyjskiego embarga oznaczałoby, że rafineria przestanie pozyskiwać ropę z rosyjskiego rurociągu Drużba. Ale umowa naftowa z Polską otwiera nowe możliwości logistyczne dla Niemiec.
 • Niemcy mogą teraz importować ropę z innych krajów i wysyłać ją do Gdańska. Stamtąd ropa kierowana jest do rurociągu i dostarczana do Schwedt. To ostatecznie uniezależniłoby Niemcy od dostaw rosyjskiego gazu – mimo braku logistyki we własnym kraju.
 • Według Roberta Habecka embargo na rosyjską ropę byłoby „wymienne” wobec Niemiec, Rosja też o tym wie.
 • Cztery godziny po ogłoszeniu przez Niemcy i Polskę umowy naftowej Rosja wstrzymała eksport gazu do Polski. Decyzja Putina o odcięciu dostaw gazu do Polski może potencjalnie stanowić ostrzeżenie dla Niemiec, by nie przystępowały do ​​embarga na ropę.
 • Dowiedz się więcej o wojnie na Ukrainie

  Zamrożenie dostaw gazu z Rosji jest dla Ukrainy dowodem przestępczej polityki gospodarczej. Tymczasem Moskwa gwałtownie protestuje przeciwko dostawom amerykańskiej broni do Kijowa. Ukraina ponownie zgłasza zabitych i rannych po rosyjskich atakach. Noc w mgnieniu oka.

  Od początku wojny na Ukrainie mnożą się doniesienia o rzekomych samobójstwach rosyjskich oligarchów. Większość przypadków wykazuje podobieństwa. Co łączy wszystkie zgony: Okoliczności są nadal niejasne – i niezwykle wątpliwe.

  Ukraina zgłosiła liczbę zabitych i rannych po walkach w kraju. Rosyjscy żołnierze atakują hutę w Mariupolu. Wczesne nagrania z drona pokazują, że rosyjskie wojsko działało obok ciał w Buczy. Wszystkie wiadomości o ataku na Ukrainę można znaleźć tutaj w pasku informacyjnym.

  tak, Łukasz

  Emerson Allen

  „Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.