V. Čmilytė-Nielsen koordynował swoje działania z kolegami z Polski i Ukrainy w przypadku rosyjskiej inwazji

Przewodnicząca Seimasu Viktorija Čmilytė-Nielsen i jej polscy i ukraińscy koledzy koordynowali w piątek wspólne działania na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę.

Przewodniczący parlamentów Litwy i Polski zamierzają wkrótce odwiedzić Kijów.

W spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa regionalnego na odległość wzięli udział marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ruslan Stefanchuk, powiedział wydział public relations Sejmu.

W ubiegłym tygodniu do ukraińskiej armii trafiła nie pierwsza dostawa – system rakiet przeciwlotniczych „Stinger”, a delegacja Sejmu odwiedziła Kijów, aby wyrazić tę solidarność.

„Poparcie Litwy dla Ukrainy jest bezdyskusyjne. Podejmujemy już wiele dyplomatycznych, politycznych i praktycznych kroków, wspierając wszelkie formy prawa, w tym wsparcie wojskowe, szkolenia i ćwiczenia wojskowe, wspólne ćwiczenia, leczenie i rehabilitację rannych żołnierzy W zeszłym tygodniu pierwszy ładunek nie został wysłany do ukraińskiej armii – przeciwlotniczy zestaw rakietowy „Stinger”, a delegacja Sejmu pojechała do Kijowa wyrazić solidarność” – powiedział w prasie V. Čmilytė-Nielsen. Uwolnienie.

Zaznaczyła, że ​​Litwa i ona sama jako przewodnicząca Sejmu dążyła do tego, aby społeczność międzynarodowa „zachowała zasadnicze stanowisko w sprawie Ukrainy, działała w sposób skoordynowany i utrzymywała bliskie kontakty w formacie wielostronnym i dwustronnym”.

W trakcie rozmowy ustalono, że już wkrótce w Kijowie spotkają się przewodniczący parlamentów krajów trójkąta lubelskiego – Litwy, Polski i Ukrainy.

Wcześniej w tym tygodniu marszałek Sejmu V. Čmilytė-Nielsen omówił także kwestie bezpieczeństwa w regionie z przewodniczącymi parlamentów krajów bałtyckich i nordyckich.

Rosja zmobilizowała ponad 100 tys. osób na granicy z Ukrainą i Białorusią. żołnierzy i sprzętu wojskowego. Mimo doniesień z Rosji o wycofaniu części wojsk z granicy Zachód obawia się możliwej inwazji na Ukrainę.


Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *