Zdrowie – Schwerin – Przepisy przejściowe dotyczące korony powinny nadal obowiązywać do końca kwietnia – zdrowie

Schwerin (dpa/mv) – W Meklemburgii-Pomorzu Przednim podstawowe środki ochrony przed koronami, takie jak obowiązek noszenia maski w pomieszczeniach oraz specyfikacje badań dla osób niezaszczepionych podczas wizyt w restauracjach, również powinny obowiązywać do kwietnia. Jak ogłosiła minister zdrowia Stefanie Drese (SPD) we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów w Schwerinie, przepisy przejściowe, początkowo ograniczone do 2 kwietnia, mają obowiązywać do 27 kwietnia. Odpowiedni wniosek zostanie złożony do parlamentu stanowego na nadzwyczajnej sesji w czwartek.

Drese jako powód planowanego rozszerzenia reguł wyjątków podał wciąż wysoką liczbę zachorowań na choroby koronowe. „System zdrowia publicznego jest na granicy przeciążenia. To dotyka wiele placówek opiekuńczych i gabinetów lekarskich, ale przede wszystkim szpitale w Meklemburgii-Pomorzu Przednim” – powiedział minister. Wiele osób zakażonych powinno się tam leczyć, a około co piąte łóżko na oddziałach intensywnej terapii było zajęte przez pacjentów z koroną. Ponieważ wielu pracowników jest również zarażonych, prawie jedna trzecia personelu jest obecnie nieobecna w niektórych klinikach.

Drese ponowiła krytykę zniesienia środków ochronnych przez rząd federalny: „Zmienione ramy prawne rządu federalnego pojawiły się w niewłaściwym czasie, ponieważ jesteśmy w trakcie dynamicznej pandemii” – powiedziała. Z prawie 2500 wykrytymi zakażeniami na 100 000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia, Meklemburgia-Pomorze Przednie nadal ma najwyższą siedmiodniową zapadalność w porównaniu z krajami związkowymi.

Według Dresesa, w sześciu północno-wschodnich okręgach, a także w dwóch niezależnych miastach Rostock i Schwerin, następuje „rozprzestrzenianie się epidemii” choroby koronawirusowej. W związku z tym wszystkie regiony zostałyby sklasyfikowane jako hotspoty, w których nadal mogą obowiązywać bardziej rygorystyczne przepisy ochronne. Rząd stanowy wycofał się z planów sklasyfikowania całego kraju związkowego jako hotspotu po tym, jak federalny Departament Sprawiedliwości zgłosił poważne zastrzeżenia prawne w tej sprawie.

Zgodnie z przedłożonymi planami, które przed wejściem w życie wymagają jeszcze zatwierdzenia przez parlament stanowy, nadal powinien istnieć podstawowy obowiązek noszenia masek ochronnych w pomieszczeniach i na zewnątrz, jeśli nie można spełnić wymogu odległości. Oprócz handlu detalicznego, lokalnego transportu i usług związanych z ciałem, dotknięte są również ogrody zoologiczne, kryte i rekreacyjne baseny, kina, teatry i muzea.

Zasada 3G nadal obowiązuje w przypadku wizyt w restauracjach, pobytów w hotelach czy udziału w wydarzeniach sportowych. Jednak organizatorzy mogą również zastosować ostrzejszą zasadę 2G, zgodnie z którą dostęp mają tylko ci, którzy wyzdrowieli i ci, którzy są w pełni zaszczepieni, a odległości mogą być mniejsze. W przypadku klubów i dyskotek obowiązuje zasada 2G plus.

Plany władz stanowych spotkały się z odrzuceniem przez środowisko przedsiębiorców stanowych. Ze względu na sytuację w przychodniach regulacja przejściowa byłaby nadal „niechętnie” wspierana przez gospodarkę. „Odrzucamy zwykłą kontynuację działań po 2 kwietnia. Meklemburgia-Pomorze Przednie nie jest gorącym punktem”, powiedział w pierwszej reakcji prezes pracodawcy Lars Schwarz.

Wezwał parlament i rząd stanowy do poważnego potraktowania obaw prawnych: „Uchwała o ochronie przed infekcjami uchwalona w zeszłym tygodniu nie wystarczy, aby cały kraj podlegał „odpowiedzialności za hotspot” – wyjaśnił Schwarz. Obowiązkowe zasady 3G, 2G i 2G-plus nie są już proporcjonalne i będą obciążać wiele sektorów i społeczeństwa.

Z drugiej strony Drese również bronił podejścia do branży turystycznej na północnym wschodzie. Do tej pory opierało się to na zniesieniu wszystkich ograniczeń do Wielkanocy najpóźniej w połowie kwietnia, a teraz obawia się niekorzystnej sytuacji w porównaniu z regionami bez wymagań dotyczących szczepień i testów. „Dobra, zdrowa i ostrożna turystyka to największa przewaga konkurencyjna, jaką możemy mieć” – powiedział minister. Meklemburgia-Pomorze Przednie stanowi obecnie problem ogólnokrajowy ze względu na wysoki wskaźnik infekcji. Dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności w kraju.

© dpa-infocom, dpa:220322-99-624617/5

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.