Zełenski sugeruje wymianę wszystkich jeńców wojennych w Rosji

  1. Strona główna
  2. Polityka

Przyjęty:

Z: Jensa Kiffmeiera, Felix Busjager, Aleksander Eser-Ruperti, Bona Hyun

Aktualizacja z Ukrainy: Dyplomata NATO reaguje gniewnie na wypowiedzi Zełenskiego po ataku rakietowym. Selenskyj proponuje wymianę wszystkich jeńców wojennych w Rosji.

  • Dwie osoby zginęły po ataku rakietowym w Polsce
  • Zełenski sugeruje wymianę wszystkich jeńców wojennych w Rosji
  • Dyplomata NATO zbulwersowany oświadczeniem Zełenskiego po uderzeniu rakiety w Polskę
  • Ticker jest stale aktualizowany

+++14:48: Na forum gospodarczym w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski proponuje wymianę wszystkich jeńców wojennych z Rosją jako warunek ponownego uruchomienia kluczowego rurociągu chemicznego. Rurociąg amoniaku z Togliatti nad Wołgą w Rosji do Odessy na Ukrainie nie działa od początku wojny 24 lutego. „Nie chcemy handlować z Rosją, pomóż im – to nasi wrogowie” – powiedział Zełenski po doniesieniach mediów w Kijowie. „Moglibyśmy dojść do porozumienia tylko wtedy, gdyby najpierw wymienili wszystkich naszych więźniów na wszystkich swoich więźniów”.

Wiadomości z Ukrainy: Kolejny atak rakietowy na Ukrainę mimo krytyki po uderzeniu w Polsce

+++12:13: Według władz ukraińskie miasta ponownie stały się celem rosyjskiego ostrzału rakietowego. Mimo ogromnej krytyki po uderzeniu rakietowym w Polsce Rosja przeprowadza nowe ataki na Ukrainę i uderzył w kluczową infrastrukturę w mieście Izyum. Władze miasta poinformowały, że nad Kijowem zestrzelono w sumie cztery rosyjskie pociski manewrujące.

Wiadomości z Ukrainy: Selenskyj zaprzecza pomyłce rakietowej – przerażony dyplomata NATO

+++10.56 rano: Dyplomata z kraju NATO szalał w Financial Times na oświadczeniu prezydenta Zełenskiego, że pociski, które uderzyły w Polskę, nie były pociskami ukraińskimi. Rząd w Kijowie niszczy zaufanie – powiedział anonimowy dyplomata. „Nie mam wątpliwości, że to nie jest nasz pocisk” – powiedział Zełenski w ukraińskiej telewizji w środę (16 listopada). Selenskyj zakłada, że ​​rosyjska rakieta uderzyła w Polskę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wątpi, by pociski pochodziły z Ukrainy. Dyplomata NATO złości się na odmowę. © prezydencja ukraińska/dpa

Sam Selenskyj wezwał do wspólnego śledztwa w sprawie incydentu. Warszawa zasygnalizowała już gotowość udostępnienia ukraińskich specjalistów na teren badań. Polscy i amerykańscy śledczy na miejscu powinni wyrazić na to zgodę – powiedział w czwartek doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. polityki zagranicznej Jakub Kumoch. TVN24.

Obecna sytuacja na Ukrainie: Rosja używa zakazanej broni na Ukrainie

+++10.44 rano: Rosja użyła co najmniej siedmiu różnych typów min przeciwpiechotnych na Ukrainie. Jest to zgodne z Międzynarodową Kampanią na rzecz Zakazu Min Przeciwpiechotnych (ICBL). Na terenach podbitych przez Ukrainę odkryto i częściowo zlikwidowano miny. Moskwa oskarża Kijów o samo rozłożenie min.

Wiadomości z Ukrainy: Graffiti autorstwa artysty Banksy’ego pojawiło się w Kijowie

+++10:13 rano: Na ścianach dwóch budynków w Kijowie odkryto dwa nowe graffiti autorstwa brytyjskiego artysty Banksy’ego. Artysta uliczny potwierdził w mediach społecznościowych, że odwiedził Kijów w zeszłym tygodniu i stworzył kilka murali. Dwie najnowsze prace znaleziono na północy Kijowa, w Hostomlu i Goreńce. kto zgłosił codzienna poczta.

Aktualizacja „Linia frontu na Ukrainie”.

Ticker na żywo z Ukrainy: Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do deeskalacji po ataku rakietowym

Aktualizacja Czwartek, 17 listopada, 06:17: Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do deeskalacji po ataku rakietowym na Polskę. Podsekretarz Generalny ONZ ds. Politycznych Rosemary di Carlo powiedziała głośno i wyraźnie codzienne wiadomościincydent był „mrożącym krew w żyłach przypomnieniem o absolutnej konieczności uniknięcia dalszej eskalacji”. Di Carlo kontynuował: „Końca wojny nie widać. Dopóki to trwa, istnieje ryzyko potencjalnie katastrofalnego dalszego rozprzestrzeniania się wojny.

Aktualna sytuacja na Ukrainie: Rzeczniczka Ławrowa żartuje z ataków rakietowych w Polsce

+++ 16:56: Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa kpiła ze śmiercionośnej rakiety, która uderzyła w Polskę. Ukraina zawsze chciała wstąpić do NATO, teraz weszła siłą – z S-300, napisała rzeczniczka ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa na jego kanale Telegram.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa przemawia do mikrofonu.  W tle policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmiertelnego uderzenia rakiety przed magazynem zboża w Polsce.
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa kpiła ze śmiercionośnej rakiety, która uderzyła w Polskę. © Michał Dyjuk/dpa/imago/Edit

Podjęła żart, który wcześniej krążył w mediach społecznościowych. Następnie zażądała przeprosin od Polski, ponieważ politycy tego kraju najpierw oskarżyli Rosję o atak i powiedzieli, że „Rusofobiczne szachy” dał się ponieść emocjom. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) przypisała między innymi odpowiedzialność za śmiertelny incydent Rosji.

Ukraina obecnie na żywo: rząd warszawski zakłada, że ​​trafienie rakietą jest fałszywe

+++ 12:48: Błąd zamiast intencji: Rakieta, która uderzyła w pogranicze Polski z Ukrainą, nie była ukierunkowanym atakiem na kraj NATO. Potwierdził to podczas popołudniowej konferencji prasowej prezydent RP Andrzej Duda. Nie ma też dowodów na to, że rakieta została wystrzelona przez Rosję, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że była to ukraińska rakieta przeciwlotnicza – powiedział Duda w Warszawie. Do podobnego wniosku doszły Stany Zjednoczone i NATO.

Uderzenie rakiety w Polskę: Miedwiediew wciąż widzi niebezpieczeństwo wojny światowej

+++ 09:54: „Zachód zbliża się do wojny światowej, jeśli prowadzi wojnę hybrydową z Rosją” – napisał były prezydent Rosji. Dmitrij Miedwiediew na Twitterze w sprawie ataków rakietowych w Polsce. Jednocześnie opisał incydent jako zachodnią prowokację. „Historia ukraińskich „rakiet” na polskiej farmie dowodzi tylko jednego: Zachód poprzez wojnę hybrydową z Rosją zwiększa prawdopodobieństwo wybuchu III wojny światowej”. Rosyjskie Ministerstwo Obrony mówiło wcześniej o „prowokacji”. Nouriel, amerykański ekonomista Roubini od dawna obawiał się, że wojna na Ukrainie przerodzi się w III wojnę światową ostrzeżony.

Dmitrij Miedwiediew jest byłym prezydentem Rosji, a obecnie zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa
Dmitrij Miedwiediew jest byłym prezydentem Rosji, a obecnie zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa. © IMAGO/Yekaterina Shtukina

Dmitrij Polanskij, wiceprzewodniczący rosyjskiej delegacji przy ONZ, również zaprzeczył, jakoby Moskwa była odpowiedzialna za incydent w Polsce. W tym kontekście zwrócił uwagę, że państwa zachodnie zwołały już w ubiegłym tygodniu posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ – wtedy nie sprecyzował tematu. Tymczasem brytyjski premier Rishi Sunak uważa, że ​​zasadniczo winna jest Rosja. „Najważniejsze jest zrozumienie, dlaczego Ukraina musi używać rakiet do obrony swojej ojczyzny” – powiedział Sunak na marginesie środowego szczytu G20 na Bali. „Musi bronić swojej ojczyzny przed serią nielegalnych i barbarzyńskich ataków ze strony Rosji”.

+++ 8:30 rano: Uderzenia rakietowe w Polsce doprowadzą do spotkania kryzysowego Artykułu 4 NATO w środę, 16 listopada. Jak donosi Der Spiegel, partnerzy sojuszu spotkają się w Radzie Północnoatlantyckiej od godziny 10:00, aby omówić przyszły rozwój wydarzeń i możliwe reakcje na incydent. Planowane jest również posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO.

Wiadomości z Ukrainy: USA zakładają ukraiński pocisk w przypadku uderzenia rakiety w Polskę

Pierwsze doniesienia z 16 listopada 2022 r. o 07:17: Bali – Po spotkaniu kryzysowym G7 na Bali Uderzenie rakiety w Polsce został prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidena dał sygnał do mówienia. Biden powiedział, że jego zdaniem jest „mało prawdopodobne”, aby został usunięty przez Rosję i zobowiązał się do wsparcia Polski w zbadaniu sprawy. Tymczasem Stany Zjednoczone najwyraźniej zakładają zamiast tego ukraiński pocisk.

We wtorek po południu rakieta spadła na polskie miasto Przewodów, położone około sześciu kilometrów od granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby.

Obecna sytuacja na Ukrainie: rakieta mogła zostać wystrzelona z Ukrainy zamiast z Rosji

W związku z wybuchem w Polsce podobno istnieją przesłanki strzelaniny z Ukrainy. Premier USA Joe Biden już wcześniej wyrażał wątpliwości co do bezpośredniej odpowiedzialności Rosji. Zapytany wyjaśnił: „Istnieją wstępne informacje, które to kwestionują. Nie chcę tego mówić, dopóki dokładnie tego nie zbadamy. Ale biorąc pod uwagę trajektorię, jest mało prawdopodobne, że został wystrzelony z Rosji, ale zobaczymy. Urzędnicy w Stanach Zjednoczonych uważają teraz, że został zastrzelony z Ukrainy.

Eksplozja w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.  Polska policja kontroluje ulice.
Po eksplozji, w której zginęły dwie osoby w wiosce niedaleko granicy z Ukrainą, polska policja jest w stanie podwyższonej gotowości. © Str/AP/dpa

Uderzenie rakiety w Polsce: Rosja nazywa raporty o odpowiedzialności „prowokacją”

Rosja wcześniej zaprzeczyła oskarżeniu, jakoby była odpowiedzialna za uderzenie rakiety w Polskę. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało wcześniej, że była to kula produkcji rosyjskiej. Również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Rosją Władimir Putin odpowiedzialność. Z Kremla odpowiednie doniesienia medialne miały być „prowokacją”. Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że obecnie nie ma jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę.

Rakieta uderza w Polskę: Francja ostrzega przed „wyjątkową ostrożnością” zapytaną o pochodzenie rakiety

Po uderzeniu rakiety w Polskę do debaty o pochodzeniu pocisku włączyła się także Francja. z Strażnicy cytuje źródło rządowe wzywające do „wyjątkowej ostrożności” w ocenie pochodzenia pocisku. Według Agence France-Presse urzędnik prezydencki powiedział: „Wiele krajów ma ten sam rodzaj broni, więc identyfikacja typu pocisku niekoniecznie mówi, kto za tym stoi”.

Dzięki naszemu biuletynowi nie przegapisz niczego ze swojej okolicy, Niemiec i świata – zarejestruj się teraz za darmo!

Rakieta uderzyła we wtorek po południu w farmę w polskim mieście Przewodów, zabijając dwie osoby. W miarę rozwoju wydarzeń ambasadorowie NATO zwołali nadzwyczajne posiedzenie na środę, 16 listopada 2022 r. Kwestia pochodzenia pocisków jest szczególnie drażliwa, biorąc pod uwagę fakt, że Polska jest członkiem NATO. Atak Rosji na terytorium Polski mógł wywołać sojusz NATO i tym samym ryzyko dalszej eskalacji konfliktu Wojna ukraińska odrestaurowany.

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *